המעבדה לקסם מעשי

קול קורא לתוכנית שהות בגלריה שכטר

מועד אחרון להגשת המועמדות: 15.3.24

על התוכנית

המעבדה לקסם מעשי היא תוכנית שהות המבוססת על עיקרון המחשבה הבוראת: אברא קדברא – “אברא כדיברא”; רעיונות גדולים, שמצליחים לגעת בחומר החיים עצמו ולשנותו באמצעות פעולת  האמנות. התוכנית משלבת מחקר אמנותי, חיבור ישיר לחוקרים ולמרצים מתחומי המדעים המדויקים, לימודי יהדות, ולימודים הומניים. שאיפתנו להיות מגבר תודעתי לרעיונות חדשים ולשמש מקום ליוצרים וליוצרות מקשת רחבה של זהויות האמונה והמגדר לצמוח, להזין ולהשמיע את קולם וחזונם החוצה, אל העולם. 

הנושא השנתי: פסיכומאגיה

תחום הפסיכדליה – העיסוק והמחקר בחומרים משני תודעה – עבר מהפך חברתי ופוליטי עצום  בחמישים השנים האחרונות; מתת-תרבות מחתרתית בשנות ה60- לאחד הנושאים המשמעותיים  ופורצי הדרך בתחומי מדעי הנפש, הרפואה והתרבות העכשווית. העיסוק במצבי תודעה חלופיים  והמעבר ביניהם הוא ציר מרכזי ששורשיו נטועים עמוק בחשיבה האנושית, ושקשור בעבותות  לאופן שבו אנחנו כבני אנוש חולמים את המציאות סביבנו, ולמפגש שבין גופנו ותודעתנו עם חומר  החיים – מפגש המוליד דרכים חדשות שדרכן אנחנו מבינים את העולם החיצון.  

מנגנון הראייה הפסיכדלי אינו נותר בגבולות המפגש שבין גוף לחומר משנה תודעה. בראייה רחבה,  המעבר למצב תודעתי אחר הוא חלק בלתי נפרד ומעשי גם בתוך עולם היצירה העכשווית,  המבקשת ליצור שינוי ממשי בעולמנו החברתי והפוליטי, מתוך אמונה ביכולת של אמנות לחולל  שינוי תודעתי בדרך שבה אנחנו מבינים את המציאות. זוהי גם נקודת מבטו של האמן המיסטיקן – דמות אניגמטית המתקיימת במקביל ומחוץ – ולעיתים אף כהתנגדות לגבולות הדוגמה הדתית  והתרבותית של זמנה. בניגוד לפילוסוף או למדען המודרני, שמוכיחים את טענתם מתוך תפיסת ידע 

היררכית – שבה טענה מפריכה או מקבלת טענות קודמות על בסיס עקרון של שלילה, מחקרו של  המיסטיקן הוא מטבעו אוטודידקטי וסובייקטיבי ומבוסס על למידה אישית של ניסוי וטעיה. גופו הוא  נקודת המוצא הראשונית למחקר, וכמיהת ליבו היא איחוד ללא מתווך ואקסטטי עם המציאויות  שמעבר לו.  

השנה, תוכנית שהות האמן של נווה שכטר בשיתוף עם קרן דורית פלדמן מבקשת להעמיק את העיסוק בתחום המחקר  הפסיכדלי והתודעתי ולפתחו לתיבת כלים פעילה ליצירה, שבה נשאלות ונשזרות שאלות חדשות  הנוגעות לקשר שבין רוח וגוף, מדע ואיזוטריה. זו אפוא הצעה למרחב מחקרי מקורי שבו עולם  ההגות וההיסטוריה המיסטית פוגשים את עולם הפילוסופיה והיצירה העכשווית.  בחממה יוכלו האמנים הנבחרים ללמוד תוכנית תיאורטית רחבה ולקבל ליווי אישי בפיתוח היצירה.

אמניות ואמנים בעלי עניין ורצון לחקור את גוף היצירה שלהם מתוך מנגנון החשיבה הפסיכדלי 

אמניות ואמנים שמעוניינים להכיר או להעמיק את ידיעתם בעולם ההגות היהודי 

אמניות ואמנים בעלי אוריינטציה לעשייה מולטידיסיפלינרית

אמניות ואמנים שעוסקים במחקר פרטני, הרלבנטי לנושא שאותו הם רוצים לפתח במסגרת התוכנית.  

אמניות ואמנים שיכולים להראות נוכחות פעילה של לפחות 5 שנים בשדה האמנות והתרבות העכשווי.

השתתפות בתוכנית בשלמותה ועמידה בלוחות הזמנים שייקבעו מראש 

יצירת מיזם אמנותי חדש, שיוצג כחלק מתוכנית התערוכות והאירועים של נווה שכטר 

הפקה של לפחות אירוע אחד פתוח לקהל בזמן השהות ברזידנסי (הרצאה, שיח, מופע או תצוגת עבודות) ובתיאום עם אוצר הגלריה

שהות אמן במשך חודש, במרוכז או במפוצל בתוכנית הרזידנסי של נווה שכטר וסטודיו דורית פלדמן, הכוללת מתחם ייחודי ליצירה ולמגורים: שני חללי עבודה, חלל לאירועים וחלל מגורים 

השתתפות בקורס תיאורטי בן 6 מפגשים בנושא פסיכדליה ומצבי תודעה שיבנה במיוחד לצורך התוכנית השנתית 

פגישה קבוצתית פעם בחודש הכוללת הרצאות אורח ולמידת עמיתים. דגש מיוחד ייושם על  שיתופי פעולה בין האמנים, ועל פיתוח אפשרויות של יצירה משותפת.

פגישות אישיות חודשיות עם אוצר התוכנית

בחירה: השתתפות חופשית בקורסים מתוך מערך השיעורים של הקהילה הלומדת בנווה שכטר 

שכר אמן לזמן השהות בתוכנית בסך 2500 ש”ח ושכר הפקה ליצירה חדשה בסך 2500 ש”ח

קורות חיים (עד 200 מילה)

תיק עבודות (עד 10 דימויים) 

תיאור קצר עד 500 מילה של נושא המחקר שאותו תרצו לקדם בתוכנית השהות, והסבר קצר  כיצד הוא קשור לנושא השנתי

מועד תחילת התוכנית 1.4.24

פגישה קבוצתית ראשונה 15.4.24 

סיום תוכנית הרזידנסי 30.9.2024

בסיום תהליך ההגשה, יוזמנו מועמדים נבחרים לראיון עם הוועדה הבוחרת, שתורכב מאוצר  התוכנית בר ירושלמי, מנהלת נווה שכטר רומינה רייסין, יואל פלדמן, יזם וחבר ועד מנהל של קרן דורית פלדמן ושרון גלזברג, אמנית ומרצה.

בסיום הראיונות, ייבחרו חמישה אמנים לתוכנית. לאחר פרסום ההודעה על הזוכים, יזומנו כל אחד ואחת מהאמנים הנבחרים לראיון אישי עם אוצר התוכנית לבניית תוכנית מותאמת אישית בהתאם למחקרם.  

מועד אחרון להגשת המועמדות: 15.3.24